Deprese | Stránky pro širokou veřejnost

 

Deprese - novinky

Alkohol s depresí nepomůže

Alkohol s depresí nepomůže Depresivní náladu si někteří z nás mohou přivodit nadměrným užíváním alkoholu. Platí to však i naopak. Lidé trpící depresí budou mít zhoršené příznaky této nemoci, pokud si přizvou na "pomoc" alkohol. Proto i tehdy platí, že je lépe se mu vyhnout.

Kde problém začíná

Pokud je alkohol užívaný ve velmi malém množství, člověka uvolní a pozvedne jeho náladu. Když však někdo trpí depresivní náladou a rozhodne se ji "léčit" alkoholem, bude muset pít více a více, aby efektu uvolnění dosáhl. A v tom to celé vězí. Jelikož je známo, že alkohol depresi vyvolává, než se dotyčný člověk naděje, postihne ho deprese, která bude způsobena právě nadměrnou konzumací této zrádné látky.

Alkohol jako ničitel serotoninu

Konzumace alkoholu způsobí to, že v mozku klesne množství serotoninu a norepinefrinu. To jsou látky, které nám pomáhají cítit se dobře. Však také léky, které se při depresi užívají, produkci serotoninu podporují a vrací člověku pocit dobré nálady a pohody. Dlouhodobé pití alkoholu ale může hladinu serotoninu a norepinefrinu snížit úplně na nulu. Lékům potom může trvat hodně dlouho, než hladinu těchto látek vrátí tam, kde má být.

Co nám může napovědět

Známky toho, že někdo může mít problém s alkoholem a depresí, mohou být:

  • užívání alkoholu jako úniku od problémů a starostí,
  • užívání alkoholu pro navození spánku,
  • pocity viny z pití nadměrného množství alkoholu.

Čím dříve se vyhledá pomoc, tím lépe

Odborný výzkum dokázal, že lidé, kteří pili jeden alkoholický nápoj denně a přestali pít úplně alespoň na dobu 3 měsíců, se cítili psychicky mnohem lépe a jejich deprese se zmírnila. Pokud tedy vy nebo někdo z vašeho okolí trpíte depresí, vězte, alkohol není ta správná léčba. Tu navrhne jedině odborník, ať už psycholog, nebo psychiatr. Čím dříve se pomoc vyhledá, tím větší šance úspěch, ale pozdě není nikdy. To samé platí i tehdy, pokud se setkáte s nadměrným pitím alkoholu, který vyvolá depresivní příznaky. I tady je nejlepší cestou konzultace s odborníkem. Alkoholu zkrátka nevěřte.

Zdroj:
ezinearticles.com
www.depression-helper.com

(skl)


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba