Deprese | Stránky pro širokou veřejnost

 

Deprese - novinky

Deprese zvyšuje riziko předčasného porodu

Deprese zvyšuje riziko předčasného porodu Jste mladá žena a trpíte depresemi? Pokud ano a chcete zároveň otěhotnět, možná to nebudete mít zrovna jednoduché. Těhotenství je téměř zázračný stav, který v drtivé většině potlačí nebo úplně vytěsní dosud trvající onemocnění. U psychických problémů včetně deprese je tomu ale právě naopak.

Podle nejnovějšího amerického výzkumu deprese a léky proti depresi, tzv. antidepresiva, příliš nepřejí těhotenství. Ukazuje se totiž, že těhotné ženy s neléčenou depresí během celé této doby stejně jako těhotné ženy léčené antidepresivy mají větší riziko předčasného porodu. Ten hrozí každé ženě s tímto onemocněním. Každopádně by měly ženy, které užívají léky proti depresi, zajít ke svému psychiatrovi a poradit se s ním, jak jinak s depresí během těhotenství bojovat.

Bez vyššího rizika potratu

Dobrou zprávou ale pro tyto budoucí maminky je, že moderní antidepresiva neovlivňují váhu matky ani dítěte nebo vznik postižení plodu. Rovněž nezvyšují riziko potratu. Jediným rizikem tedy zůstává předčasný porod před stanoveným termínem.

Depresi je nutné řešit i v těhotenství

Většina žen v momentě otěhotnění sebere psychické síly a s depresí si poradí i bez léků. Přispívá k tomu i to, že jdou na mateřskou dovolenou a opustí práci, a tím pádem i stresové prostředí. Jestli je ale deprese velmi těžkého stupně, neustupuje a bez léků se nedá zvládnout, je třeba najít řešení s psychiatrem. Samotná těžká deprese bez léků totiž představuje úplně stejné riziko předčasného porodu.

(ercp)

Zdroj: Am J Psychiatry. Publikováno online 16. března 2009.


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Hojení ran a diabetická noha