Deprese | Stránky pro širokou veřejnost

 

Deprese - novinky

I "mužská deprese" si zaslouží léčbu

I Podle statistik se deprese jakožto onemocnění u mužů vyskytuje mnohem méně než u žen. Znamená to ale, že jsou příslušníci "silného" pohlaví obdařeni rovněž silnějším duševním zdravím?

Ženy pláčou, muži se perou

Zatímco u žen se v souvislosti s depresí objevují typické příznaky, jako je pocit beznaděje, smutku, pláč či tendence k přejídání, muži se daleko častěji uchylují k riskantnímu až sebedestruktivnímu chování – alkohol, drogy, agresivita. Oproti ženám, které přirozeně vyhledávají pomoc (alespoň u osoby jim blízké), muži se uzavírají a izolují od společnosti. Proto je víc než pravděpodobné, že depresí netrpí méně často, spíše se jí tolik „nechlubí“ a možná si ji ani neuvědomují nebo jednoduše nechtějí přiznat.

Depresivní = slabý?

Důvodem, proč depresivní muži nevyhledávají pomoc, může být tradičně vžité postavení muže ve společnosti. Oproti ženám – křehkým a slabým – by měl být muž tím silným. Deprese mu pak přináší pocit slabosti, zranitelnosti a studu a zároveň boří jeho dojem odolnosti až nesmrtelnosti. Proto své pocity v lepším případě tají, v tom horším je vnitřně potlačí.

Od pošramocené duše k pochroumanému tělu

Neléčená deprese, zvláště pak ta, kterou si dotyčný nepřipouští, může vést k negativní odezvě na úrovni těla jako takového. Kromě vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění, či dokonce náhlé srdeční smrti nesmíme zapomenout ani na rizika spojená s nadměrným užíváním alkoholu či některých drog.

Deprese v pravém slova smyslu není jen vnitřně nepříjemný stav. Je to onemocnění, které si zaslouží léčbu. Kromě mnohem kvalitnějšího života tak lze získat i pevnější zdraví. U mírnější formy obvykle postačí otevřený rozhovor s lékařem či psychoterapeutem, který navíc umí využít mnoha efektivních terapeutických technik. U těžších stavů je pak k dispozici léčba farmakologická. Pokud depresivními stavy trpíte, svěřte se svému lékaři. Určitě spolu najdete východisko.

(veri)

Zdroj:
Kay A. Wilhelm A. M.: Men and depression, Australian Family Physician, Vol. 38, No. 3, March 2009, p. 102–105


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida