Deprese | Stránky pro širokou veřejnost

 

Deprese - novinky

Jaká noc, takový den…

Jaká noc, takový den…  Snad každý prožil pár probdělých nocí. Některé potrápila úzkost. Jiní dokonce upadli do deprese. Tyto stavy mnozí z nás striktně oddělují, ale jak naznačují poslední studie, opak je pravdou.

Deprese – průvodkyně nespavců

Autoři nedávné švýcarsko-americké studie sledovali po dobu 20 let takřka 600 mladých dospělých, které trápily problémy s nespavostí. Velmi dlouhá doba studie umožnila sledovat postupný rozvoj nespavosti u jednotlivých pacientů. Kratší epizody nespavosti se s věkem prodlužovaly. Ukázalo se, že dlouhodobějšími poruchami spánku trpí častěji ženy. Celkem se dlouhodobá nespavost rozvinula u 40 % nemocných. Přitom už 2 týdny nekvalitního spánku výrazně zvyšují riziko rozvoje deprese.

Nespavost vede i k úzkosti

Podle hlavního autora studie Dr. Daniela J. Buysse z University of Pittsburgh nelze na nespavost pohlížet jen jako na projev rozvinuté deprese. Naopak, nespavost depresi mnohdy předchází a nespavci, kteří mají dlouhodobé problémy, jsou depresí výrazně ohroženi. K podobným výsledkům dospěla i rozsáhlá norská studie, publikovaná před dvěma lety v prestižním časopise Sleep. Ta zkoumala vztah nespavosti a úzkostné poruchy. Ukázalo se, že dlouhodobá nespavost je často předzvěstí rozvoje úzkosti. Nespavostí je postižena až třetina "západní" populace. Úzkost i deprese dokážou udělat ze života peklo. Zničit kariéru i rodinný život. Z tohoto pohledu se jedná nejen o zdravotnický, ale i velký sociální a ekonomický problém.

Nespíte – svěřte se odborníkům

Z výsledků studií plyne, že pokud trpíte dlouhodobou nespavostí, je na místě svěřit se praktickému lékaři, který vás odešle k důkladnému vyšetření prvních projevů úzkosti a deprese. Nejde o projev zhýčkanosti civilizací, ale o jediný rozumný krok. Nespavost omezuje váš aktivní život. Deprese a úzkost jej však mohou zničit.

(ela)

Zdroj:
www.sciencedaily.com
www.sciencedaily.com


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba