Deprese | Stránky pro širokou veřejnost

 

Deprese - novinky

Mánie: odvrácená tvář deprese

Mánie: odvrácená tvář deprese V životě každého z nás se střídají chvilky, kdy jsme nadšení, máme více energie i chuti do života, s obdobími, kdy jsme unavení a nic nás nebaví. Tyto změny obvykle mají svůj důvod a nezasahují do našeho běžného života. Představte si ale, že se stěhujete střídavě ze světa, který září jasnými barvami a vše je v něm naprosto úžasné, do ponurého šedivého světa, kde nic nemá smysl. Takový může být život lidí s bipolární poruchou.

Jednou dole, jednou nahoře…

Bipolární porucha, také známá jako maniodepresivní psychóza, je charakteristická střídajícími se obdobími extrémních nálad. Člověk s maniodepresivní psychózou se pohybuje v opakujících se cyklech nálad, obvykle se "přehoupne" z období, kdy je velmi aktivní, nadšený a vzrušený (mánie), do smutného a beznadějného období (deprese). Tento cyklus se opakuje znovu a znovu s různě dlouhými obdobími "normální" nálady v "mezičase" mezi oběma extrémy.

Stres jako nepřítel číslo jedna

Maniodepresivita je časté, opakovaně se vracející, těžké psychiatrické onemocnění, které u dotyčného ovlivňuje náladu, chování i schopnost jasně přemýšlet. Rodinné zázemí, výchova a genetika hrají důležitou roli a určují, s jakou pravděpodobností se u dotyčného v průběhu života bipolární porucha může vyskytnout. Zvýšený stres a nepřiměřený způsob, jakým se vyrovnáváme se zátěží, mohou také přispět ke vzniku onemocnění.

Život mezi vrcholky a propastmi

Pro jedince s bipolární poruchou je život jakousi emoční horskou dráhou s úžasnými vrcholky a nekonečnými propastmi. Bipolární porucha se nejvýrazněji projeví při přesmyku mezi manickým a depresivním obdobím. Tato změna může být spuštěna náhlým stresem, neočekávanými okolnostmi, ale může k ní dojít i v průběhu normálního každodenního rytmu. Jakmile se dotyčný dostane do určitého cyklu nálady – ať už do manického, nebo depresivního období –, není většinou možné najít žádné vnější příčiny jeho ladění.

Extrémní přechody nálad je možné zvládat pomocí řady léčebných prostředků. Definitivní léčba sice neexistuje, pokud jsou ale lidé s maniodepresivitou řádně léčeni, mohou žít normálním životem, aniž by onemocnění příliš zasahovalo do jejich života.

Zdroj: en.wikipedia.org

(hak)


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci