Deprese | Stránky pro širokou veřejnost

 

Deprese - novinky

Nebraňte se smutku při ztrátě blízkého člověka

Nebraňte se smutku při ztrátě blízkého člověka Ztráta blízké osoby znamená pro člověka velkou ránu. Každý člověk se ale s touto situací vyrovnává jinak. Někdo se uzavře do sebe, jiný se ponoří do práce, aby zapomněl. Mnoho lidí ale začne trpět  depresemi. Jak se tato deprese projevuje a jak se jí lze bránit?

Deprese je reakcí

Ztráta blízké osoby vrhá člověka do situace, kterou zatím ještě nepoznal. Člověk cítí beznaděj i osamocení a doléhá na něj mnoho různých, často velmi silných pocitů, které si ale mohou i vzájemně odporovat. Mezi nejčastější patří smutek, neklid, strach o budoucnost, prázdnota, bezradnost, hněv, pocit viny, že jsme neudělali vše, co bylo v našich silách, zlost a někdy i pocit méněcennosti.

Žal a smutek, které člověk prožívá, jsou přirozenou reakcí organismu, který se tak snaží vyrovnat s bolestnou událostí. Když ale tyto stavy trvají delší dobu, mohou se někdy vyvinout až v depresi.

Reaktivní deprese

Deprese, která se vyskytuje u lidí, kteří v nedávné době ztratili osobu sobě blízkou, se nazývá reaktivní. Na rozdíl od tzv. endogenních depresí, kdy je příčinou porucha chemických procesů v mozku, je reaktivní deprese vyvolána reakcí na nějakou stresovou událost, v tomto případě smrt.

Člověk při ní vykazuje stejné příznaky jako u jiných depresí, tedy zhoršení nálady, pocity beznaděje, strach a ztrátu zájmu o své okolí, jídlo a koníčky. Typicky se vyskytuje zejména u starých lidí, kteří ztrátou svého životního partnera přišli jakoby o část sama sebe. Tito lidé se pak cítí jakoby zmítáni sem a tam, protože se u nich náhle může namísto smutku objevit i zcela nečekané veselí. Čas zármutku proto někteří přirovnávají k jízdě na horské dráze. Tak rychle a překotně se totiž tyto protikladné pocity střídají.

Jak z toho ven

Důležité je si nejprve uvědomit, že smrt bohužel zvrátit nelze a že se budeme muset se ztrátou blízkého člověka nějak vyrovnat. Dobré je vzpomínat na to hezké, co jsme s ním prožili, a přestat se utápět v žalu. Vhodné je také najít si nějaké nové rozptýlení, ne však alkohol, a vrátit se ke starým koníčkům a zájmům. Pomoci může také o problému mluvit s přáteli, s rodinou a v případě, že ani toto nepomůže, je třeba navštívit psychologa či psychiatra. Ten díky svým zkušenostem dokáže najít účinnou léčbu deprese, ať již se jedná o psychoterapii, či užívání různých antidepresiv, a vrátit člověku znovu chuť do aktivního života.

Cesta zpět ale někdy může být nesmírně dlouhá a těžká. A právě proto je tím, co na této cestě bude člověk nejvíce potřebovat, trpělivost, vytrvalost a umění všemu dopřát náležitý čas.

(kam)

Zdroj:
www.umirani.cz
www.dobromysl.cz


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR