Deprese | Stránky pro širokou veřejnost

 

Deprese - novinky

Pozdravte slunce – a dejte sbohem depresi!

Pozdravte slunce – a dejte sbohem depresi! Každý, kdo na vlastní kůži pocítil, jak může deprese člověka ochromit, jistě s úlevou vzpomíná na úspěchy léčby. Ta ale nespočívá pouze v podávání léků. Je nutné dodržovat opatření týkající se denního režimu a spánku. A jednu velmi podstatnou roli při boji s depresí hraje pohyb.

Základem úspěchu je uvědomit si, že tato opatření jsou stejně důležitá jako prášky. Vhodný pohyb totiž dokáže odvést naše myšlenky od špatné nálady a naladit nás na jinou strunu. Deprese ale není jen "blbá nálada". Jde o onemocnění, které vzniká společným působením vnějších i vnitřních faktorů – důležité jsou tedy dědičné dispozice, ale i náš životní styl.

Blahodárná jóga

Provozovat můžete prakticky jakýkoli pohyb, který je vám příjemný. Jedním z nich může být jóga. Jóga je cvičení staré tisíce let. K tomu, aby se její účinky dostavily, je ale třeba pravidelného cvičení. Nelze očekávat, že deprese ustoupí po několika hodinách jógy. Cvičení by mělo jít ruku v ruce s léčbou u lékaře, není dobré nad doktory zlomit hůl s tím, že pokud nám zatím nedokázali pomoci, v budoucnu to bude stejné.

U deprese může navíc hrát roli i to, že se při některých cvicích – ásanách – prokrví určité oblasti mozku. Pravidelné cvičení jógy navíc pomůže pozvednout hladinu endorfinů – hormonů, které napomáhají tomu, že se cítíme šťastní.

Pozor na útlum

Některé léky na depresi mohou mít mimo jiné následující nežádoucí účinky:
  • přibírání na váze,
  • ztráta sexuální touhy,
  • ospalost, lenost, apatie.

Cvičení jógy může do určité míry pomoci těmto nežádoucím účinkům předejít, nebo je alespoň minimalizovat.

Lidem, kteří se léčí s depresí, je tedy možné cvičení jógy jednoznačně doporučit. Je ale vhodné cvičit pod vedením zkušeného cvičitele, který má znalosti i z oblasti fyziologie a medicíny, nebo cvičení zkonzultovat se svým lékařem.

(hak)


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida