Deprese | Stránky pro širokou veřejnost

 

Deprese - novinky

Sluníčkem proti depresi? Nemusí to platit vždy

Sluníčkem proti depresi? Nemusí to platit vždy Odcestovat uprostřed zimy někam za sluníčkem, to může být obrovský posilovač pro naši náladu. Bylo totiž potvrzeno, že teplé počasí zlepšuje nejen náladu, ale i paměť a kognitivní schopnosti. Na druhou stranu, extrémně horké počasí je únavné a náladu sráží opět dolů. Jaké podmínky jsou pro naši psychickou pohodu ideální?

Nejlepší jsou mírné teploty a častý pobyt venku

Podle odborníků musí člověk pro zlepšení nálady strávit alespoň 30 minut venku v teplém, slunečném počasí. Naopak trávení času uvnitř budovy, když venku je krásně a svítí slunce, může naši náladu zhoršovat, a stejně tak schopnost rychle se rozhodovat a myslet. Ideální teplota pro naši náladu je prý 22 ºC. Vyšší teploty pak mohou být dokonce nebezpečné – vědci údajně našli souvislost mezi příliš teplým počasím a násilným chováním.

Psychiatr a předpověď počasí

Na téma počasí, venkovní teploty a psychického stavu bylo v minulosti provedeno již vícero vědeckých studií. Například už v osmdesátých letech lékaři z univerzity v Kalifornii sledovali souvislost mezi počasím a frekvencí návštěv na místní psychiatrické pohotovosti. Po dvouletém pozorování došli k závěru, že nízký barometrický tlak a vysoká oblačnost jsou spojeny s vyšší návštěvností psychiatrie kvůli depresím.

V jedné z novějších studií bylo také prokázáno, že účastníci, kteří strávili část dne venku za pěkného počasí, na tom byli psychicky lépe než ti, kteří zůstali celý den doma. Ti vystavení slunečním paprskům měli rovněž lepší výsledky paměťových testů. Podle některých vědců podporují sluneční paprsky růst koncentrace takzvaného „hormonu štěstí“, serotoninu, v našem mozku.

Počasí napospas

Američtí vědci zkoumali také souvislost mezi počasím a psychiatrickým onemocněním u lidí, kteří jsou rozmarům počasí vystaveni nejvíce – u bezdomovců. Také zde došli k závěru, že deštivé a zamračené dny podporují nejen vznik depresí, ale i užívání alkoholu a jiných návykových látek.

Tajuplný vztah počasí a stavu naší nálady nepřestává vědce zajímat a patrně se ještě dočkáme mnoha odborných studií na toto téma. Je však zároveň pravděpodobné, že jejich hlavní poselství je nám již známo – pěkné počasí a častý pobyt venku může pomoci v boji proti depresím. Ať už jim chceme předcházet, nebo se z nich léčíme prostřednictvím léků a odborné pomoci. Vystavit tvář slunečním paprskům co nejčastěji zkrátka patří k účinným metodám psychohygieny, stejně jako kvalitní relaxace nebo třeba pravidelný denní režim.

(vek)

Zdroje: www.articlesbase.com
North CS et al: The association of psychiatric diagnosis with weather conditions in a large urban homeless sample, Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology 33: 206–210, 1998


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Hojení ran a diabetická noha