Deprese | Stránky pro širokou veřejnost

 

Deprese - novinky

Smutek tam, kde jej nečekáte

Smutek tam, kde jej nečekáte A je to tady. Narodilo se nám miminko. Očekávané pocity radosti a lásky se ale nějak ne a ne dostavit. I to se stává a bohužel to nemusí být nic výjimečného. Seznamte se s poporodní depresí.

Pokud se vám právě narodil potomek a necítíte se takříkajíc ve své kůži, nepropadejte panice. Často takový stav odezní po několika dnech a žena se plně vžije do nové role matky.

Navíc se hodně příznaků po porodu vyskytuje běžně. Patří mezi ně nadměrná únava, časté změny nálad, změny chuti k jídlu. Máte i pocit bezmoci, beznaděje, skleslou náladu, necítíte z ničeho radost, nebo vás dokonce napadají myšlenky na sebevraždu? Pak se o poporodní depresi už jednat může a neměla byste si to nechávat pro sebe. To platí i pro příbuzné, kteří takový stav u novopečené maminky zaznamenají.

Trpělivý tatínek nad zlato

Pro ženu v době po porodu a dále její nejbližší okolí vůbec může hodně udělat. Především je důležité dát jí najevo podporu a trpělivost. Také zvýšená citlivost vůči jejím potřebám a celkové vytvoření a udržování klidu a harmonie hodně pomůže.

Naopak mezi okolnosti, které pravděpodobnost výskytu poporodní deprese mohou zvýšit, patří:

  • konflikty v manželství,
  • omezená sociální podpora,
  • osamocenost.

Baby blues, nebo deprese?

V období po porodu se u ženy mohou vyskytnout dva rozdílné stavy, které ale mohou mít podobné příznaky.

Baby blues – neboli změny nálady, pláč bez zjevného důvodu a vyskytují se i stavy neklidu, úzkosti a smutku. Tento stav je způsoben náhlým poklesem hladiny hormonů po porodu a nevyžaduje lékařskou pomoc, ale dostatečnou podporu rodiny.

Poporodní deprese – příznaky jsou silnější než u baby blues a žena kvůli nim mnohdy nemůže zvládat většinu věcí, protože jí to psychický stav nedovoluje. Pokud je tedy mamince natolik zle, že se nemůže starat o miminko ani o sebe, je třeba vyhledat pomoc.

Udělejte si čas i na sebe, nejen na dítě

Poporodní depresi se můžete sama pokusit zabránit. Přinášíme několik užitečných rad:

  • Spěte i v době, kdy spí vaše miminko.
  • Požádejte o pomoc, nesnažte se vše zvládnout sama.
  • Očekávejte, že kromě výborných dnů přijdou i ty horší.
  • Udělejte si čas jen pro sebe a svého partnera.

Výše uvedené kroky mohou pomoci i v případě, že už se vás poporodní deprese týká. S pomocí psychologa a možná i léků proti depresi se dá dobře vyléčit.

(skl)

Zdroj: www.webmd.com


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Klíšťová encefalitida a očkování