Deprese | Stránky pro širokou veřejnost

 

Deprese - novinky

Trpíte depresí? Na dovolenou raději nejezděte

Trpíte depresí? Na dovolenou raději nejezděte Jednou z dobře míněných rad, jak zlepšit stav člověka trpícího depresí, bývá "odpočiň si od toho všeho, jeď někam na dovolenou". Radící to většinou opravdu myslí dobře. Zpravidla věří, že když změna prostředí pomáhá proti sklíčenosti, pomůže i v depresi. Opak ale může být pravdou.

Pokud trpíme skutečnou depresí, tedy depresí vzniklou endogenně, depresí jako nemocí, nikoli pouhou depresivně se projevující sklíčeností, která je fyziologickou reakcí například na těžké životní události a do jisté míry nám pomáhá vyrovnat se s nimi, dovolená bohužel může náš stav ještě zhoršit.

I dovolená je stres

Bez ohledu na to, co je jejím cílem (tj. hlavně odpočinek a nabrání sil), představuje dovolená pro organismus stres a zvýšenou zátěž. Syrově řečeno, je to prostě změna prostředí, na kterou se musíme nějak připravit a které se musíme tělesně i duševně přizpůsobovat. To bývají pro člověka trpícího depresí velmi zatěžující až neproveditelné činnosti.

Odpočívat je umění

Příprava a odjezd na dovolenou a potažmo pobyt v cizím prostředí tak může depresi ještě zhoršit. Někdy se kvůli depresi ani nepodaří na dovolenou odjet, což může vyvolat například sebeobviňující myšlenky typu „ani odpočívat nedokážu“. Navíc člověk v depresi často nevidí důvod k odjezdu na dovolenou a okolí, které ho k dovolené přesvědčuje, v něm může vyvolat nechuť a opět pocity viny.

Není deprese jako deprese

Dovolená však může pomoci, nejedná-li se o depresi v podobě samostatného onemocnění. V takovém případě změna prostředí a činnosti, které jsou pro vás příjemné a zajímavé, obvykle vedou k zotavení a nabrání psychických sil. Doprovodné pocity deprese pak samovolně mizí, jak získáváte zpět chuť k životu a vnitřní rovnováhu.

(zak)

Zdroj:
www.deprese.psychoweb.cz
Raboch a kol. – Psychiatrie (Galén)


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba