Deprese | Stránky pro širokou veřejnost

 

Deprese - novinky

Vyrovnaná mysl pomůže v boji s depresí

Vyrovnaná mysl pomůže v boji s depresí Deprese patří k onemocněním, které, ač se v určitém okamžiku jeví zcela a úplně vyléčené, se mohou vracet. Recidiva onemocnění hrozí, zejména pokud měla deprese těžký průběh nebo pokud jste již prožili dvě a více epizod deprese. Opakování této nepříjemné nemoci ale lze do velké míry předcházet.

Deprese je velmi závažné onemocnění. Dobrou zprávou ale je, že se opravdu dá zvládnout. K tomu pomohou léky a úprava životního stylu a chování.

Užitečné pilulky

Antidepresiva, tedy léky cíleně ovlivňující elektrochemické změny v mozku postiženém depresí, je obvykle třeba užívat ještě nějakou dobu po úplném odeznění příznaků deprese. Ošetřující lékař určí, kdy už můžete antidepresiva bezpečně vysadit. Pokud by se léky vysadily příliš brzy, hrozil by rychlý návrat deprese v plné síle. Někdy se bohužel deprese vrátí, i když se léky užívají dostatečně dlouho. Hlavní je snížit riziko návratu deprese na minimum, což někdy znamená užívání antidepresiv po celý život.

Aby deprese znovu nepřišla

V boji proti depresi toho však můžete udělat velmi mnoho i sami. Jednou z klíčových zbraní proti onemocnění je klidná a vyrovnaná mysl, tj. předcházení stresu a schopnost ho zvládat. Předcházet stresu lze pravidelným denním režimem a aktivitami, dobrými vztahy s ostatními lidmi, udržováním společenských vazeb (pravidelný kontakt s rodinou a přáteli), pravidelným odpočinkem; zkrátka činnostmi, které dají životu řád a pevné záchytné body. Zvládání stresu napomáhají některé psychologické techniky. Je přínosné poradit se s lékařem nebo psychologem, jaká technika konkrétně je pro toho kterého pacienta vhodná.

Spánek jako spojenec při léčbě

Neméně důležitý je dostatečný spánek, pravidelná vyvážená strava s dostatkem vitaminů, minerálů a tekutin, dostatek pohybu; zkrátka vše, co udržuje tělesnou schránku v optimální kondici. Mozek, "sídlo deprese", je její součástí, a má-li kvalitní "zázemí" v podobě bezchybného chodu těla, daleko snáze zvládá veškeré nároky na něj kladené.

Najděte si koníčka a pevně se ho držte

Zejména pro regeneraci mozku je důležité věnovat se aktivitám, které vás baví a které přinášejí radost a uspokojení. Nezáleží na tom, o co se jedná (pokud to není v rozporu se zákonem). Hlavně že si při tom duševně odpočinete. Doprovází-li deprese jiné onemocnění (například ischemickou chorobu srdeční nebo cukrovku a také mnoho chronických vnitřních chorob), velmi pomáhá, je-li základní onemocnění co nejlépe zaléčeno.

(zak)


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci