Deprese | Stránky pro širokou veřejnost

 

Deprese - novinky

Zacvičte s depresí, a to doslova

Zacvičte s depresí, a to doslova Deprese je závažné a v dnešní době velice rozšířené duševní onemocnění. Nejde jen o takové to známé "mám depku", kdykoli zrovna nemáme výbornou náladu. Jedná se o skutečnou a velice nebezpečnou nemoc.

Medicína a psychoterapie nám sice může pomoci tento problém řešit, každý z nás je ale schopen pokusit se podobným nepříjemným stavům předcházet. Je prokázáno, že aktivní životní styl snižuje riziko vzniku deprese a podpora fyzické aktivity během již vzniklých lehkých depresivních stavů může být vhodným doplňkem klasické léčby.

Učení je dobré proložit cvičením

Vědci zkoumali výskyt duševních chorob u manažerů a studentů. V obou skupinách porovnávali ty, kteří byli v dobré fyzické kondici, s těmi, kteří o své tělo v tomto smyslu příliš nepečovali. Výsledky obou výzkumů potvrdily, že osoby fyzicky aktivní jsou mnohem odolnější vůči stresu, proto se u nich méně často rozvíjí psychické onemocnění.

Fyzická aktivita má vliv na chemii

Není přesně známo, jakým způsobem může cvičení redukovat riziko vzniku deprese. Zdá se však, že pravidelná fyzická aktivita snižuje v organismu negativní vliv hormonů, které jsou produkovány právě následkem stresu. Tím může být zabráněno nejen vzniku duševních, ale také například kardiovaskulárních chorob. Cvičení rovněž normalizuje hladinu endorfinů, serotoninu a dalších látek, jejichž dysbalance v mozku může být původem špatné nálady až deprese.

Vyšší sebevědomí a nová setkání

Neopomenutelné je také psychologické hledisko – pravidelnou tělesnou aktivitou se lidé stávají sebevědomějšími, mohou snáze navazovat vztahy s druhými (ve fitness nebo například při běhu v parku) a během cvičení se tolik nesoustředí na své problémy a starosti.

V současnosti lidé trpí uspěchaným a hektickým životním stylem. Zatímco je naše mysl neustále zaneprázdněna, tělo většinou zůstává v nečinnosti. Abychom předešli případným chorobám plynoucím z tohoto nepřirozeného stavu, je třeba mysli alespoň občas ulevit, zatímco tělu dát pořádně co proto!

(veri)

Zdroj: www.visitburkecounty.com


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta