Další psychické poruchy} | Stránky pro širokou veřejnost

 

Další psychické poruchy - novinky

Bezpečí uvnitř a strach venku

Bezpečí uvnitř a strach venku Necítíte se ve své kůži při nákupu v samoobsluze plné lidí a u pokladny s nepříjemnou prodavačkou? To ještě nemusí nic znamenat. Pokud se ale váš strach týká i velkých náměstí, stadionů a nákupních středisek a hrůza vám bere dech ve výtahu nebo v dopravních prostředcích, pak se váš problém může jmenovat agorafobie.

Vězněm ve svém vlastním domě

Nákupní centra, mosty, letadla a přeplněné haly jsou místa, ze kterých se špatně uniká do bezpečí. Všude tam se také shromažďuje velký počet lidí a ti, kteří jsou postižení agorafobií, se na takovýchto místech nebudou cítit dobře. Jejich strach může nabýt až takových rozměrů, že ven budou chodit jenom v doprovodu blízké osoby nebo úplně zůstanou v bezpečí svého domova. Jejich obavou je záchvat paniky a ztráta kontroly, které by je mohly postihnout.

Zhoubný strach a panická hrůza

Hrůza z panického záchvatu v situaci, ve které není dostupná pomoc nebo ze které je obtížné se vzdálit, nejsou jedinými příznaky agorafobie. Mezi další mohou patřit:

  • strach z toho být někde sám/sama,
  • nadměrná závislost na doprovodu druhých lidí,
  • bušení srdce,
  • problémy s dýcháním a strach ze smrti.

Koho se ponejvíce týká

Agorafobie začíná nejčastěji v adolescenci nebo časné dospělosti. Ženy patří mezi ty, u kterých se vyskytuje daleko častěji. U lidí, u nichž se záchvat paniky již někde vyskytl, je pravděpodobné, že se dotyčnému místu budou vyhýbat. Ale i nepřiměřený strach může způsobit, že nebudou schopni dojíždět autobusem do práce nebo chodit nakupovat. Činnosti všedního dne tak pro ně budou zlým snem a velkou překážkou.

Vyhledejte pomoc

Ačkoliv u některých lidí příznaky zmizí samy, neváhejte vyhledat odborníka tehdy, když vám agorafobie znesnadňuje život. Psycholog či psychiatr může doporučit účinnou psychoterapii nebo léky snižující úzkost. Nedejte se a proti zákeřnosti jménem agorafobie bojujte.

(skl)

Zdroj: www.mayoclinic.comPotřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba