Další psychické poruchy} | Stránky pro širokou veřejnost

 

Další psychické poruchy - novinky

Jak zatočit s trémou?

Jak zatočit s trémou? Přestože některé z nás dokáže vyburcovat k mnohem kvalitnější práci a lepším výsledkům, je celá řada těch, kterým umí velice znepříjemnit život. Setkat se s ní může úplně každý, a to již v útlém dětství. Těm, kteří se s ní neustále trápí, nezbývá nic jiného než začít proti ní bojovat. O čem je ale vlastně řeč? No přece o trémě.

Bojím se, bojím

Tréma je psychický stav emočního napětí. Často se s ní setkáváme ve chvíli, kdy nás čeká něco pro nás důležitého. Její projevy jsou většině z nás důvěrně známé. Bušení srdce, zrychlený tep, sucho v ústech, zvýšené pocení, zapomínání a podobně. To je jen zlomek toho, co s námi může taková tréma udělat. Někdy po úspěšném výkonu sama odezní. Někteří jedinci však pokaždé boj s trémou prohrají a to jim pak velmi ztrpčuje život.

Kdo nebojuje, nezvítězí

Porazit trému bezpochyby není jednoduchá záležitost a v některých případech se to může zdát naprosto beznadějné. Nicméně snaha alespoň zmírnit její projevy je rozhodně na místě. Ovšem musíme mít na paměti, že to není nic, co by se dalo vyřešit přes noc. Stejně jako v jiných případech to chce prostě trénink.

Pár rad na závěr

Jednoznačný návod, jak se trémy úplně zbavit, asi nikde nenajdeme. Avšak rad, jak tomu alespoň dopomoci, je celá řada. Základem je správně dýchat. Pravidelné a kvalitní dýchání nám pomůže celkově se uvolnit. Čerstvý vzduch ještě nikdy nikomu neublížil a procházka vás navíc může přivést na jiné myšlenky. Rozhodně se snažte vyvarovat se kontaktu s lidmi, kteří mají trému ze stejného důvodu. Důležité jsou také zkušenosti. S každou další nabývá člověk větší jistoty a je mnohem odvážnější.

Přestože zbavit se trémy je běh na dlouhou trať, nevzdávejte se. Výsledky, které se dříve či později dostaví, stojí určitě za to. Nezbývá než popřát hodně štěstí!

(pad)

Zdroj: www.zeny.estranky.cz


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Alergie, astma, senná rýma