Další psychické poruchy} | Stránky pro širokou veřejnost

 

Další psychické poruchy - novinky

Jíte houby? Tyhle raději vynechte!

Jíte houby? Tyhle raději vynechte! Jedním z typicky českých drogových návyků je kromě pervitinu také pojídání lysohlávek. Nikde jinde na světě se jich nezkonzumuje tolik jako v české kotlině. Přesto ale Češi nebyli první, kdo na omamné účinky houbiček přišel.

Celosvětová houba

Lysohlávky jsou stopkovýtrusné houby, které se vyskytují po celém světě. Nejvíce se ovšem vyskytují v mírném pásu v Americe či Evropě, tedy v místech, kde leží i Česká republika. Rostou na různých podkladech, na trusu, na mechu, na půdách, travnatých plochách i na tlející dřevěné drti. Poznat se dají podle charakteristicky modrého klobouku. Někdy ale toto zbarvení vzniká, až když se plodnice pomačkají nebo natrhnou, v těchto místech se pak zbarví do modra (po zhruba 20–120 minutách), nebo pokud je barva klobouku nažloutlá, do zelenomodra.

Droga starých indiánů

Účinky lysohlávek, které obsahují halucinogeny psilocin a psilocybin a v menší míře také slabší baeocystin a norbaeocystin, byly známy už ve starověku. Jak dokazují archeologický nálezy, staré středoamerické indiánské civilizace tyto účinky znaly už před více než 2 500 lety a byly si vědomy nebezpečí z nich vyplývajícího. V mayském jazyce totiž dokonce stejné slovo označuje jak lysohlávku, tak i podsvětí. V Guatemale se pak našly malé sošky představující houby. Podle odborníků byly tyto sošky společně s čerstvými houbami používány při různých náboženských rituálech.

Rozžvýkat, nebo polknout?

Požití lysohlávek vyvolává podobné příznaky jako u jiných halucinogenních látek, jako jsou meskalin, lysergamid či LSD. Podle způsobu požití a vnímavosti konzumenta se liší i nástup účinků. Jsou-li houby dobře rozžvýkány a ponechány delší dobu v ústech, objevují se první příznaky už asi po 10 minutách. Spolknuté houby pak začínají působit asi po 40 minutách a zároveň mají vzhledem k proniknutí pouze poloviny účinných látek žaludeční a střevní stěnou i zhruba poloviční účinnost.

Pokřivená realita

Požití způsobuje deformace vnímání objektivní reality, která později plynule přechází v pocity rozbití a prohloubení časových a prostorových souvislostí. Časté jsou i deformace tváří a osob a kaleidoskopický efekt, euforické stavy a pocity štěstí.

Pozor na předávkování

Možnost otravy lysohlávkami je poměrně nízká, protože smrtelná dávka psilocybinu pro člověka je asi 17 gramů, což představuje několik kilogramů houbiček. Daleko větší nebezpečí lysohlávek spočívá v riziku neuvážených ukvapených rozhodnutí, která mohou být příčinou různých zranění až smrti. Stejně tak lysohlávky mohou pomoci k nastartování psychických chorob, o kterých konzument ještě vůbec neví, jako je např. schizofrenie. Proto je lepší se těchto houbiček, stejně jako všech ostatních drog, raději vzdát.

(kam)

Zdroje: www.biotox.cz
www.drogovaporadna.cz


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba