Další psychické poruchy} | Stránky pro širokou veřejnost

 

Další psychické poruchy - novinky

Protikuřácké zákony napříč celým světem

Protikuřácké zákony napříč celým světem

Zákazy kouření jsou o mnoho mladší než kouření tabáku samotné. Mají za úkol chránit před škodlivým cigaretovým kouřem nejen kuřáky samotné, ale i jejich okolí. Rozhodně ale neplatí všude stejná pravidla. Co stát, to jiný protikuřácký zákon.

Papež proti kouření

Historie protikuřáckých zákonů se začala psát už v roce 1590, kdy papež Urban VII. vydal první známý zákaz kouření na veřejných místech. V něm nejvyšší církevní představitel hrozil vyloučením z církve každému, kdo "užije tabáku v krytém přístřešku nebo uvnitř kostela". Nezáleželo přitom na tom, zda jej bude žvýkat, kouřit, mít v dýmce, nebo požívat nosem ve formě prášku.

Další rozvoj protikuřáckých zákonů pak přišel až počátkem dvacátého století, kdy se začal pomalu ale jistě prokazovat neblahý vliv kouření na lidské zdraví. Na přelomu tisíciletí se pak začaly rozmáhat zákony, které potlačovaly kouření na veřejných místech, jako jsou například administrativní budovy, restaurace nebo zastávky hromadné dopravy.

V Šanghaji se nekouří

Nejčerstvější protikuřácký zákon platí v čínské Šanghaji. Od 1. března 2010 je tam zakázáno kouření v nemocnicích, mateřských školách, školách, veřejných knihovnách a na stadionech.
Stejně tvrdě je kouření zakázáno i na území Kanady, která společně s Francií, Austrálií a skandinávskými zeměmi patří mezi státy, kde je kouření zakázáno bez jakýchkoliv výjimek ve všech budovách a na veřejných místech.

Arábie přeje cigaretám

Na druhém konci žebříčku zákazů pak stojí téměř všechny africké státy, Ruská federace a státy Arabského poloostrova. V těchto zemích nejsou téměř žádné protikuřácké zákony, a milovníci tabáku tak mohou své neřesti propadat téměř kdekoliv.

Za nedodržení pravidel se platí

Jaký by to ale by zákon, pokud by po jeho porušení nenásledoval trest. Tresty jsou v případě překročení protikuřáckých zákonů většinou pouze peněžní, ale cigareta se může na zakázaném místě opravdu pěkně prodražit. V Portoriku zaplatí netolerantní kuřák minimálně 250 dolarů, v Portugalsku nejméně 1 000 eur. Lépe jsou na tom kuřáci například v Singapuru, kde jim za cigaretu hrozí pokuta "pouze" 200 dolarů (majiteli restauračního zařízení pak až 5 000 dolarů). To už si pak kuřák rozmyslí, jestli má chuť si cigaretu zapálit i přes zákaz.

(kam)

Zdroje:
www.thesite.org
www.notosmoke.com
www.odh.ohio.gov


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Poruchy imunity