Nespavost - novinky
Do fitness centra raději večer nechoďte
Moderní život se odehrává rychle a každý den je naplněn činnostmi. Vypravit děti do školy, sebe do práce, vyzvednout věci z čistírny, zařídit něco v bance. A samozřejmě si zajít na hodinu aerobiku nebo squashe. Ne každý prostoj v denním časovém plánu je ale vhodné vyplnit právě sportem.Večerní hodiny často bývají pro mnoho lidí ideální dobou pro provozování sportovních aktivit. Denní úkoly jsou splněny a zbývá čas na zábavu. Alespoň v případě, že sport pro vás zábavou je. Existují však důvody, nikoli zanedbatelné , proč byste měli cvičit v jinou denní dobu.
Nabuzení organismu? Před spaním ne
Zásadním důvodem je, že cvičení doslova rozpumpuje organismus. Jedná se o aktivní činnost vyžadující plnou bdělost. Jakákoli intenzivní pohybová aktivita navíc aktivuje sympatický nervový systém. Sympatikus je zodpovědný třeba za srdeční aktivitu, lépe řečeno za zvýšení srdeční práce. Má také na starosti celkovou přípravu organismu k výkonu – omezuje průtok krve vnitřními orgány a zlepšuje prokrvení svalů. Takový stav ale není vhodné navozovat pár hodin před tím, než si chcete jít lehnout. A nejen lehnout a usnout, ale spát dobře celou noc a ráno se probudit svěží.
Hladký přechod od bdění ke spánku
Pro dobrý spánek je nanejvýš vhodné, abychom se před dobou, kdy si chceme jít lehnout, věnovali klidovým aktivitám. Ty by měly vést ke zklidnění a aktivaci parasympatického nervového systému. Parasympatický nervový systém se stará o regeneraci organismu, zvláště trávení. Cílem večera z hlediska uspokojivého usínání je v podstatě to, aby přechod mezi bděním a spánkem byl pokud možno hladký.
Z tenisu rovnou do postele
Přijít z tenisu, osprchovat se a jít spát, je téměř jistou cestou k neklidnému usínání. Jak dlouho před usnutím by tedy sportování mělo skončit? Tato doba je velmi individuální a je třeba různé intervaly nutné k "vychladnutí" vyzkoušet. Obecně jen výjimečně bude tato doba kratší než dvě hodiny. Na druhou stranu, pokud se budeme sportu a cvičení věnovat dříve odpoledne a na večer zvolíme klidnější náplň, jako třeba posezení s přáteli, připravíme svému tělu mnohem vhodnější podmínky pro zdravý spánek i život.
Jako mnohdy v životě, někdy není výběr snadný. Zvláště u zaměstnaných, aktivních lidí může být večer jedinou dostupnou dobou pro cvičení. Pokud stojí volba mezi "nesportovat" anebo "sportovat večer", je to těžké. I pak by ale mělo platit, že zlatá je střední cesta – dopřejte si pohyb, ale část večerů vyhraďte klidu a pokojnému usínání.
(shmt)
Zdroje:
Wilhelm Reich: Funkce orgasmu (Die Funktion des Orgasmus: Zur Psychopathologie und zur Soziologie des Geschlechtslebens)
W. F. Ganong: Přehled lékařské fyziologie