Nespavost | Stránky pro širokou veřejnost

 

Nespavost - novinky

Je nespavost následkem deprese, nebo její příčinou?

Je nespavost následkem deprese, nebo její příčinou?

Nespavost bývá často příznakem, který přivede depresivního nemocného k lékaři. Jak je to ale opačně: může deprese způsobovat nespavost?

Deprese a spánek

Depresi lékařská věda řadí mezi poruchy nálad. Od pouhé "špatné nálady" nebo smutku se liší například svým trváním, příčinou a intenzitou. A nespavost bývá často příznakem, který přivede depresivního nemocného k lékaři. Přibližně 80 až 90 % depresivních mužů a 70 % depresivních žen si stěžuje na poruchy spánku. Spánek má typické projevy na EEG (elektroencefalografie), což je metoda, při které se pomocí elektrod na hlavě snímá spontánní elektrická aktivita mozku. A právě porucha EEG vln při spánku je jedna z nejspolehlivějších známek depresivní poruchy.

Není to tak jednoduché

Selský rozum napovídá, že nespavost jednoduše patří mezi další příznaky deprese a vzniká jako následek této duševní poruchy. Ale to není vůbec jisté. Nespavost totiž pravděpodobně může být naopak příčinou nebo alespoň rizikovým faktorem rozvoje deprese. Studii na toto téma provedli švýcarští vědci v Curychu na reprezentativním vzorku populace 591 mladých lidí. Na kvalitu spánku se vědci ptali šestkrát v průběhu dvaceti let a cílem bylo ozřejmit vztah mezi depresí a nespavostí.

Deprese jako následek nespavosti

Autoři studie tvrdí, že samotná nespavost a deprese bez poruch spánku nemají mezi sebou souvislost, ale nespavost spojená s depresí má vztah k oběma nemocem. Studie dále potvrzuje trvalý charakter nespavosti a zvýšené riziko vzniku deprese u lidí s nespavostí. Z toho vyplývá, že nespavost se vyskytuje spíše současně s depresí, a nikoli jako její projev.

Na konec nutno dodat, že závěry studie nelze považovat za jasný fakt. Výsledky je nutno brát s rezervou vzhledem k relativně malému počtu případů, jejich omezenému věkovému rozsahu a různým výkladům nespavosti. Sami autoři na tyto problémy upozorňují a vyzývají k dalšímu bádání na tomto poli.

(zep)

Zdroj: Laurie Barclay, Penny Murata: Insomnia May Be Comorbid With Depression in Young Adults. Sleep 2008;31:473-480.


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Růst dětí