Nespavost | Stránky pro širokou veřejnost

 

Nespavost - novinky

Náměsíčnost může být legrační, ale i nebezpečná

Náměsíčnost může být legrační, ale i nebezpečná Stává se vám, že objevíte své dítě či partnera v noci bloudící po bytě? Hovoří někdo z vaší rodiny často ze spaní? Pak se může jednat o náměsíčnost a nejste v tom sami. Děti z náměsíčnosti vyrostou ve věku kolem 10 let. Není však zvláštností, že jí trpí i dospělí.

Nebojte se, nejedná se o nemoc

I když se vám mohou zdát chození venku nebo bloudění tmou legrační nebo podivné, nejedná se o chorobu. Normální je i to, že si lidé po probuzení vůbec nic nepamatují. A to ani tehdy, když s vámi náměsíčník mluvil nebo měl otevřené oči. Je těžké tyto lidi vzbudit, protože náměsíčnost se objevuje ve fázi nejhlubšího spánku. Pokud se vám to přesto podaří, čekejte, že dotyčný může být zmatený a hodně unavený.

Někdy ji můžeme ovlivnit, jindy ne

Ukazuje se, že náměsíčnost se pravděpodobně dědí. Jste-li náměsíční vy, může být i vaše dítě. Není to však pravidlo. Mezi další faktory, které mohou náměsíčnost způsobit, patří:

  • nedostatek spánku nebo únava,
  • nepravidelný spánkový režim,
  • onemocnění spojené s horečkou,
  • stres.

Je náměsíčnost nebezpečná?

Sama o sobě ne. Ale člověk, který jí trpí, není vzhůru a neuvědomuje si, že některé činnosti mohou být pro něj nebezpečné. Děti i dospělí si tak mohou ublížit při cestě ze schodů nebo otevírání oken. Doporučuje se proto zamykat dům, nenechávat v dosahu klíče od auta a na podlaze předměty, o které mohou náměsíčníci zakopnout. Děti by neměly spát na hořejší posteli. Když vás náměsíčník v noci vzbudí, naveďte ho pomalu zpět do jeho postele a uklidněte ho. Ráno o ničem nebude vědět.

Kdy zajít k lékaři

Náměsíčnost se většinou léčit nemusí. Pokusit se ji odstranit nebo zlepšit můžete sami. Mnohdy stačí úprava spánkového režimu – chodit spát dříve a vstávat každé ráno ve stejnou dobu. Dospělým i dětem dělá dobře poslech relaxační hudby před spaním. Pokud ale je náměsíčnost hodně častá nebo způsobuje problém s ospalostí během dne, lékaře kontaktujte. Poradí vám a možná předepíše i léky, které spánek zlepší.

(skl)

Zdroj: kidshealth.org


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci