Nespavost | Stránky pro širokou veřejnost

 

Nespavost - novinky

Naspat si dopředu před cestou na dovolenou nelze

Naspat si dopředu před cestou na dovolenou nelze

Prázdniny a doba dovolených s sebou přinášejí často také prohýřené noci. Ať už se jedná o noc protančenou na letní zábavě, nebo prosezenou v autě cestou k moři, je dobré zvážit určitou přípravu před podobnými situacemi. Je pochopitelné, že okolnosti se budou lišit podle věku, záměru a dalších podmínek. Čerstvý maturant před noční zábavou přípravě asi mnoho nevěnuje. Naopak otec rodiny vezoucí své nejbližší tisíc kilometrů k Jadranu bude bezesporu zvažovat mnohá pro a proti.

Vyrovnávací spánek? Až potom

Opodstatnění poobědového "šlofíka" pro výše zmíněného otce je více než zřejmé. Překvapivě však až "po výkonu". Organismus každého člověka totiž podléhá takzvaným cirkadiánním rytmům. Je to sled přirozených denních a nočních rytmů regulovaných mozkem, které se odehrávají v rozmezí přibližně 24 hodin. Za jejich bezvadnou návaznost je zodpovědná takzvaná hypothalamo-hypofyzo-adrenální regulační osa, která řídí bdění a spánek. Odpolední šlofík sice nemůže vynahradit kvalitní noční spánek, lze ho však s výhodou využít jako určitý vyrovnávací prostředek teprve po probdělé noci.

Naspat si dopředu nelze

Problém totiž je, že není dost dobře možné se dostatečně "naspat" dopředu na dalších 20 hodin, lze to udělat pouze zpětně, tedy "dospat" určitý spánkový deficit. Jak je více než zřejmé, tento postup by měl být vyhrazen pouze pro výjimečné situace, nelze jej tedy považovat za styl normální životosprávy.

Rytmus na dálnici

V případě noční cesty za prázdninovými radovánkami je tudíž nejrozumnější se chovat a jít spát jako kterýkoliv jiný den a dříve se vzbudit. Vyrazit na celonoční cestu ve dvě nebo ve tři ráno je sice krajně nepříjemná záležitost, ale odpolední spánek v předchozím dni prostě nebude nic platný.

Mnohem účinnější a lepší je držet se během cesty následujících doporučení:

  • Dělejte pravidelné zastávky – mikrospánek může přepadnout kohokoli a kdykoli.
  • Protáhněte se – ideální je například strečink nebo několik dřepů.
  • Dostatečně pijte.
  • V případě krajní nouze zastavte – a prostě se hodinku prospěte.

Pamatujte, že toto jsou preventivní opatření v případě nutnosti. Vždy je pak dobré spánkový dluh po příjezdu do cílového místa dospat.

(rosk)

Zdroj: rum.bf.jcu.cz


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Alergie, astma, senná rýma