Nespavost | Stránky pro širokou veřejnost

 

Nespavost - novinky

Pracujete na směny? Pozor na spánkovou poruchu

Pracujete na směny? Pozor na spánkovou poruchu Mnoho lidí pracujících ve směnném provozu se dané situaci poměrně dobře přizpůsobí. Kompenzují totiž spánek v průběhu dne. Takový spánek sice nemůže plně nahradit spánek během noci, ale přesto alespoň část spánkového dluhu vyrovná. Někteří pracovníci však začnou trpět poruchou spánku, tzv. shift work sleep disorder (SWSD), tedy "spánkovou poruchou pracovníků na směny".

Pětina lidí je ve směnném provozu

Více než 20 % pracovníků ve vyspělých zemích pracuje na směny. Je to způsobeno tím, že dnešní západní společnost se v posledních několika desetiletích snaží pokrývat své potřeby 24 hodin denně, a tím se zvyšuje i potřeba pracovníků na směny. Proto je mnoho jedinců nuceno pracovat v nepravidelných směnách. Mezi nejčastější povolání patří například lékaři, zdravotní sestry, piloti, policisté, řidiči v osobní i nákladní dopravě, obsluhy barů, restaurací, benzinových pump. Ale ne všichni pracovníci dobře tento denní režim snáší.

Záhadná SWSD

Spánková porucha pracovníků na směny je způsobena "rozhozením vnitřních hodin" v lidském těle. Tyto vnitřní hodiny jsou nastaveny tak, že člověk by měl přes den, kdy je světlo, být vzhůru, a naopak v noci, kdy je tma, spát. Pokud je ale v nočních hodinách nucen pracovat, tyto vnitřní hodiny se "přetočí" a řídí potom organismus jinak, než by správně měly. A SWSD je na světě.

Mezi nejčastější příznaky SWSD patří:

  • Nespavost
  • Narušení spánkového harmonogramu
  • Obtíže s osobními vztahy
  • Podrážděnost
  • Depresivní nálada
  • Snížená pracovní výkonnost
  • Ospalost při práci

Trpí i okolí

Spánková porucha pracovníků na směny je nebezpečná nejenom pro samotného člověka, který jí trpí, ale i pro jeho okolí. Nejenže je takový člověk podrážděný, ale kvůli snížené pracovní výkonnosti a ospalosti při práci (tzv. mikrospánky – několikavteřinové usnutí) může způsobit i nějaké neštěstí. Například havárie raketoplánu Columbia v roce 2003 byla zčásti zaviněna i lidskou únavou.

Jak se této poruchy zbavit

Základem odstranění spánkové poruchy je její správná a včasná diagnostika. Cítí-li tedy člověk, že mu práce na směny přináší zdravotní obtíže, měl by vyhledat lékařskou pomoc. A zároveň se domluvit se svým zaměstnavatelem, zda by bylo možné práci na směny změnit na pevnou pracovní dobu. Lékař pak pacientovi navrhne odpovídající léčbu, závislou na konkrétním případu, zahrnující například farmakoterapii, změnu životního stylu, dietu atd. Není-li však možné pracovní dobu změnit, je rozhodně dobré konzultovat celý problém se spánkovým odborníkem. Ten jistě s poruchou spánku vyvolanou prací na směny dokáže velmi dobře poradit.

(kam)

Zdroj: Washington University, Sleep Medicine Center – sleep.wustl.edu


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR