Nespavost | Stránky pro širokou veřejnost

 

Nespavost - novinky

S usínáním pomůže "bílý hluk"

S usínáním pomůže Zažili jsme to asi všichni. Snažíme se usnout, nám to ale prostě nedovolí. A je jedno, jestli jde o večírek sousedovic puberťáka, nebo o chrápajícího partnera vedle nás. Pokud se tato "hluková" situace neopakuje příliš často, dá se přežít. Jak se ale dostat do říše snů přes hluk, který se už stal naším pravidelným společníkem při usínání?

Ať už je to štěkající pes u sousedů, nebo pravidelný noční expres pod oknem, hluk prokazatelně působí na naše usínání a spánek rušivě. Mění totiž jeho délku a hloubku. Kvůli tomu může docházet ke zvýšení krevního tlaku, zrychlení srdečního pulsu, změnám dýchání. Efekt takto narušeného spánku se poté projevuje i následující den například rozmrzelostí, bolestmi hlavy nebo zvýšenou únavností.

Skupiny citlivější vůči hluku během usínání a spánku:


  • starší lidé,
  • lidé pracující na směny,
  • osoby, které mají potíže se spaním i bez hluku.

Pokud váš spánek soustavně ruší hluk, může být dopad na zdraví horší, než se na první pohled zdá. Většina lidí si totiž na tuto situaci nezvykne ani za několik let. A zkuste si představit, že se už jen tak dobře nevyspíte…

Dobrou zprávou je, že nemusíte zůstávat v pasivní "trpitelské" roli. Možností, jak si znovu pravidelně dopřávat příjemný spánek, je více. Pokud nemůžete udělat nic se samotným zdrojem hluku, je možné zabránit alespoň jeho pronikání k vám.

Způsoby, jak zabránit pronikání hluku k vašim uším:

  • Zavřete okno, které máte jindy otevřené.
  • Pokud je hluk, například od sousedů, příliš hlasitý, vstaňte a klidně je požádejte o ztišení.
  • Zkuste zapomenout na to, že tu nějaký hluk je – myslete na něco hezkého.
  • Počítejte – a nemusí to být jen ovečky.
  • Zvažte, zda by nebylo vhodnější spát v jiné místnosti. Nebo použijte pomocníky, jako jsou ušní zátky.
  • Pořiďte si "šumítko".

Zamaskujte hluk šumítkem

Pokud bydlíte v hlučném prostředí, usínání může pomoci "bílý hluk". Jde o přístroj, říká se mu šumítko, který vytváří monotónní kulisu. Tím ostatní rušivé zdroje hluku zamaskuje. Bílý hluk je kombinací všech různých frekvencí zvuku. Představme si ho jako 20 tisíc tónů hraných najednou. To je také důvod, proč se za něj jiné zvuky skryjí. Zvuk je podobný puštěnému fénu. Zvuky obsahující bílý hluk lze ale najít hlavně v přírodě: vodopád, déšť, příboj, …

Při usínání v hlučném prostředí nemusíme být jen bezbrannými trpiteli. Možnosti, jak odbourat hluk a přenést se do říše spánku, existují. Jde jen o to najít si ten svůj.

(val)

Zdroj:
www.szu.cz
www.wikihow.com
www.howstuffworks.com
www.geekalerts.com


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Žloutenka a její léčba