Nespavost | Stránky pro širokou veřejnost

 

Nespavost - novinky

Spánek: Kolik je vlastně "dost"?

Spánek: Kolik je vlastně Každý z nás je čas od času ve spěchu. Musíme stíhat práci, školu, rodinu nebo domácí povinnosti. Neděláme to ale na úkor svého spánku? Stejně jako mnoho jiných lidí si možná myslíte, že spánek je pouze ztráta času, kdy mozek vypne a tělo odpočívá. Zamyslete se ale ještě jednou.

Co je vlastně spánek?

Spánek byl dlouhou dobu považován pouze za dobu, kdy nejsme vzhůru. Pro spánek jsou charakteristické jednotlivé fáze spánkového cyklu. Mozek tedy zůstává aktivní po celou dobu spánku. V průběhu každé etapy se ale děje něco jiného. Například určité fáze spánku jsou důležité pro to, abychom se další den cítili odpočinutí a plní energie. Jiné etapy jsou důležité pro naši paměť, pomáhají nám učit se nebo vytvářet si vzpomínky.

Množství spánku se liší od člověka k člověku a mění se i v průběhu životního cyklu. Většina dospělých potřebuje spát denně 7–8 hodin. Novorozenci spí 16–18 hodin denně a děti v předškolním věku potřebují 10–12 hodin denně. Starší děti a dospívající potřebují nejméně 9 hodin spánku.

Jak spím, tak také potom bdím

Opravdu záleží na dostatku spánku? Rozhodně. Důležité je nejen jeho množství, ale také jeho kvalita. U lidí, jejichž spánek je v průběhu noci častokrát přerušován nebo je zkrácen, nemusí dojít k některým jeho důležitým fázím. Jinými slovy – to, jak budete další den fungovat, závisí na celkové době vašeho spánku a na jeho různých fázích.

Výkon: Pro jasné myšlení, rychlé reakce a vytváření paměťové stopy musíme mít dostatek odpočinku. Lidé po kvalitním spánku splňují psychicky náročnější úkoly mnohem lépe.

Zkrácení spánku o pouhou hodinu může mít za následek poruchy soustředění a může také prodloužit váš reaktivní čas. Nedostatek spánku s sebou přináší vyšší pravděpodobnost špatných rozhodnutí. To může mít za následek nižší výkonnost v práci či vyšší riziko nehod.

Nálada: Spánek také ovlivňuje náladu. Projevem jeho nedostatku může být kromě jiného podrážděnost, špatné chování a problémy ve vztazích, zejména mezi dětmi a dospívajícími. Lidé s chronickým nedostatkem spánku mají vyšší sklon k depresím.

Zdraví: Spánek je samozřejmě důležitý pro zdraví. Nedostatek spánku nebo jeho snížená kvalita zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních poruch.

V době, kdy spíme, naše tělo produkuje i některé důležité hormony. Během hlubokého spánku se uvolňuje růstový hormon, který je důležitý pro zdravý růst dětí, pomáhá budovat svalovou hmotu a regenerovat tkáně. Jiný druh hormonu zase zvyšuje obranyschopnost organizmu a napomáhá v boji proti různým infekcím.

Hormony uvolňované během spánku také ovlivňují energetickou bilanci organizmu. Lidé s nedostatkem spánku trpí častěji nadváhou nebo obezitou nebo více konzumují potraviny bohaté na sacharidy a s vyšším energetickým obsahem. Málo spánku se také podepisuje na rozvoji cukrovky.

Zdraví je to nejcennější, co v životě máme. Proto si ho chraňme. Ke zdravému tělu i duchu napomáhá i taková příjemná činnost, jakou je spánek. Tak proč si ji nevychutnat.

(eleo)

Zdroj: www.medicinenet.com


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Klíšťová encefalitida a očkování