Nespavost | Stránky pro širokou veřejnost

 

Nespavost - novinky

Zajímejte se, jaké léky váš blízký užívá

Zajímejte se, jaké léky váš blízký užívá V dnešní době jen málokdo může říci, že neužívá žádné léky. I když jde o věc soukromou, je dobré vědět, co a kdy vaši blízcí berou. Někdy se může zdát taková kontrola zbytečná, jindy může zachránit zdraví.

Mějte přehled

Mnoho lidí považuje informace o svém zdravotním stavu za informaci velice důvěrnou a neradi ji svěřují další osobě. Stejně tak většinou úzkostlivě tají, jaké léky právě užívají. Není to však dobře. Partner nebo rodina by měli vědět, jaké léky, kdy a v jakém množství pacient užívá. Mohou mu tak pomoci jednak hlídat jeho léčebný režim, ale také předcházet nepříjemným situacím.

Mnoho lékařů doporučuje, aby si pacient svůj rozpis užívaných léků dvakrát okopíroval. Jednu kopii by měl nosit v peněžence u průkazky zdravotní pojišťovny a druhou kopii by měl mít v úschově partner nebo u dětí rodiče. V případě nehody nebo například náhlého přijetí do nemocnice tak jsou všechny informace na jednom místě. Ale pozor, seznam je třeba vždy aktualizovat, aby na něm vždy byly pouze aktuální léky.

Sledování užívání léků u blízké osoby ale má i další důvody. Jedním z nich je náchylnost některých lidí k vynechávání léků, nebo naopak k jejich zneužívání.

Nejčastěji zneužívané léky

Mezi nejčastěji zneužívané léky patří zejména léky na spaní a antidepresiva. Jejich nadměrné užívání může způsobit jak závislost, tak například i otravu s následným těžkým poškozením vnitřních orgánů (játra, srdce, ledviny), nebo dokonce i smrt. Je proto třeba, aby pacienty s takovými sklony někdo kontroloval a v případě problémů vše konzultoval s lékařem. Ale pozor, tento postup by neměl sklouznout k nějakému velkému sledování nebo šikaně.

Tři důvody, proč se o léky blízké osoby zajímat:

  1. V případě předávkování budete vědět, o jaké léky se pravděpodobně jedná.
  2. Pokud bude váš blízký v bezvědomí, můžete záchranářům sdělit, jaké léky užívá. To má velký význam pro další volbu léků. Léky se totiž ovlivňují a jejich kombinace může být někdy i životu nebezpečná.
  3. U starších a dementních pacientů je třeba, aby na ně vždy někdo "dohlédl", zda si léky opravdu vzali. Při nepravidelném užívání se totiž léčba většinou míjí účinkem.

(kam)

Zdroj:
www.health.nsw.gov.au
www.terapie.cz
www.lekarna.cz


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci