Nespavost | Stránky pro širokou veřejnost

 

Nespavost - novinky

Hypnotika na dovolenou – ano, či ne?

Hypnotika na dovolenou – ano, či ne? S létem se blíží i doba dovolených, a tedy i cestování. Při změně prostředí nebo cestování obecně se ale může člověku stát, že nebude moci usnout. Nabízí se proto téměř hamletovská otázka: Vzít, či nevzít si s sebou na dovolenou léky na spaní?

Změna je život…

Lidé, kteří trpí nespavostí nebo jinou poruchou spánku, jsou velmi citliví na změnu prostředí. Lépe se jim totiž usíná tam, kde to dobře znají, v posteli, na kterou jsou zvyklí, ve stejný čas každý den. Cestování nebo dovolená však může v jejich zaběhnutém léčebném režimu udělat pěkný nepořádek.

… ale může "rozhodit" spánek

K dovolené totiž patří kromě změny prostředí i větší "volnost". Ranní nákupy a procházky po pláži, více kalorického jídla a alkoholu, ale také ponocování a party do pozdních nočních hodin. To má na pracně seřízené biorytmy velmi zničující vliv. Možná vás právě tehdy napadne, že byste si mohli vzít hypnotika. Ale pozor: ta sice pomohou dobře usnout, mají ovšem i svá proti. Kromě klasických nežádoucích účinků, jako jsou ospalost nebo zmatenost, se totiž dají užívat pouze krátkodobě, protože si na ně tělo poměrně rychle zvykle. Přesto je ale na dovolené úplně zatratit nelze. A vůbec nejlepší je poruchám spánku předcházet.

Vyrovnejte pásma

I proto je dobré se na cestu řádně připravit. Zvláště když budete překonávat několik časových pásem, je dobré počítat s tzv. jet lag syndromem. Ale i pokud se vypravíte třeba jen do sousedních států, dodržujte určité zásady.

  • Na dovolené je třeba se vyhnout nadměrné konzumaci alkoholu a každodennímu ponocování do ranních hodin. Jeden "úlet" tělo odpustí, několik za sebou jich ale může zanechat vážné následky.
  • Důležité je se také nepřejídat před spaním. Ulehnutí s plným žaludkem totiž ztěžuje usnutí a případný spánek je pak velmi nekvalitní.
  • Protože jste na dovolené, vyhněte se stresu a "vypněte" pracovní povinnosti. Stres je totiž jeden z nejhorších zabijáků spánku.
  • Navrhněte si správný režim vstávání a usínání. I když jste na dovolené, spaní do odpoledne rozhodně není to, co by pomohlo k lepšímu spánku.
  • Nemůžete-li v hotelové posteli usnout, protože vám připadá příliš cizí, přizpůsobte si ji svým potřebám.
  • Pokud žádná z předchozích rad nezabere a dál nemůžete usnout, můžete zkusit prášek na spaní. Ale pozor, všeho s mírou.

Poraďte se s lékařem

Léky na spaní se tedy rozhodně vyplatí si s sebou na cesty přibalit. Je ale potřeba ještě před cestou jejich užití konzultovat s lékařem a na dovolené je užívat pouze v nutných případech. Z dovolené se má totiž člověk vrátit odpočatý, a ne s poruchou spánku.

(kam)

Zdroj:
www.health.com
www.nemtru.cz


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba