Nespavost | Stránky pro širokou veřejnost

 

Nespavost - novinky

Naše biorytmy jsou důležité pro učení i paměť

Naše biorytmy jsou důležité pro učení i paměť Spánek má nezanedbatelný význam pro kvalitu odpočinku během noci a pocit svěžesti následující den. Ovlivňuje ale i další pochody v těle. Třeba ty, které jsou důležité pro naši paměť.

Tikot našich vnitřních spánek, a kdy máme naopak být bdělí. Jejich úkol je ale mnohem složitější. Při pokusech na křečících džungarských se podařilo americkému vědci Normanu Rubymu ze Stanford University zjistit, že vnitřní biologické hodiny hrají roli i v procesu učení a zapamatování si nových dovedností.

Hloupí křečci?

V pokusu byli křečci na dvě hodiny v noci vystaveni umělému osvětlení. Tímto byly narušeny jejich vnitřní biologické hodiny, což vedlo u křečků ke "zhloupnutí".

Rytmus spánku a bdění ovlivňuje pravidelné cyklické vylučování kyseliny gamaaminomáselné (GABA) v hipokampu a následné kolísání její hladiny. GABA je nervový přenašeč – neuromediátor –, který má v nervovém systému tlumicí funkci. Je-li mozek tímto mediátorem zaplaven, nepodává očekávané výkony. Vlivem nepřirozeného bdění v noci stoupá hladina GABA a dochází k zhoršení procesu učení, vštípení nových informací a jejich vybavování. Zvýšenou hladinu kyseliny gamaaminomáselné můžeme najít například u lidí s Downovým syndromem.

Zlepšení spánku: napraví paměť?

Podobný vliv střídání spánku a bdění na učení lze předpokládat i u lidí. Prozatím můžeme říci, že pravidelný denní rytmus má pro naše mentální schopnosti nesmírný význam. Tyto nové poznatky by mohly dále napomoci v léčbě poruch paměti a v nápravě obtížného učení. Stejně tak je hladina kyseliny gamaaminomáselné pravděpodobně zvýšena i u starších lidí a je možná jednou z mnoha příčin vedoucích k poruchám paměti, které se ve stáří objevují.

Staří lidé mívají špatný spánek i paměť

Potíže s usínáním, brzké ranní probuzení a zvýšená potřeba spánku během dne – to všechno znají staří lidé. Proto jsou také poruchy biologického rytmu v tomto období života doprovázeny zhoršenou vštípivostí a poruchami paměti.
U seniorů jsou ale příčiny poruch paměti velmi rozsáhlé a je nutné je vnímat komplexně, často jde o projevy demence doprovázející Alzheimerovu nemoc nebo stav po mozkové mrtvici.

Pokud ale „jen“ špatně spíte, například kvůli stresu, zkuste se na lepší spánek zaměřit. Prospaná noc a svěží pocit po probuzení i během dne totiž stojí za to. Pomoci vám může i spánková hygiena.

Zdroj: Lidové noviny, Jaroslav Petr: Biologické hodiny ovlivňují učení

(hak)


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Růst dětí