Nespavost | Stránky pro širokou veřejnost

 

Nespavost - novinky

Nespavost a deprese jako nerozlučná dvojice?

Nespavost a deprese jako nerozlučná dvojice? Cítíte se ospalí, nemůžete se soustředit na práci a nic vás netěší? Celý den jste jako tělo bez duše a večer se marně převalujete na posteli ve snaze usnout? Možná za to nemohou jen krátké a sychravé dny, ale počínající deprese.

Deprese si nevybírá

Mnoho lidí se domnívá, že deprese je výmluvou stárnoucích lidí nespokojených s vlastním životem. Ovšem tato nebezpečná nemoc může zasáhnout jak školáky nebo dospívající, tak i tvrdé byznysmeny. Člověk s depresí si mnohdy ani neuvědomí změnu své nálady a chování. Často jej spíš zlobí tělo. Známá je například ranní nevůle k životu, bolest hlavy a nevolnost. Nemocné navíc sužují i poruchy spánku.

Nejspíš nespíš...

Mnohé výzkumy potvrzují jasnou souvislost mezi poruchami spánku a depresí. Až 75 % pacientů s depresí má příznaky nespavosti, naopak nadměrnou spavostí trpí 40 % mladých a 10 % starších pacientů s depresí. A nejde jen o plané stesky. Výrazné poruchy architektury spánku byly jasně zdokumentovány při polysomnografickém vyšetření. Mechanismus narušení struktury spánku ale ještě není zcela objasněn.

Špatný spánek jako varovný příznak

Vědci z bristolské univerzity upozorňují, že se jedná o velmi závažné příznaky deprese. Nekvalitní spánek totiž značně snižuje kvalitu života. Na unaveného člověka doléhá mnohem více pracovní zátěž a významně se u něj zvyšuje riziko sebevraždy. Tedy nejnebezpečnějšího projevu deprese. Bohužel ne vždy je nespavost u depresivních pacientů správně léčena. A období nespavosti se často vrací.

Za mnoho bezesných nocí mohou nepřiznané konflikty v osobním životě nebo zaměstnání. Je důležité pokusit se je řešit. Hlavně s chladnou hlavou. V téže studii totiž bristolští lékaři upozorňují, že nespavost u zdravých lidí představuje rizikový faktor pro pozdější rozvoj deprese.

Pokud na sobě nebo svých blízkých pozorujete nějakou trvalou změnu nálady, rozhodně nic nezkazíte citlivým rozhovorem, případně návštěvou psychologa, psychiatra nebo neurologa. Ostatně jak praví africké přísloví: "Člověk člověku nejlepším lékem".

(ela)

Zdroj:

Nutt D.,Wilson S., Paterson L.: Sleep disorders as core symptoms of depression, Dialogues Clin. Neurosci., 2008; 10 (3): 329–36


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba