Další psychické poruchy | Stránky určené pouze pro odbornou veřejnost

 

Další psychické poruchy pro odborníky - novinky

Antipsychotika a omega-3 mastné kyseliny v léčbě bipolární poruchy

Antipsychotika a omega-3 mastné kyseliny v léčbě bipolární poruchy Antipsychotika neboli neuroleptika, původně určená pro léčbu schizofrenie a psychóz, nachází uplatnění také v léčbě bipolární poruchy.

Původně se předpokládalo, že neuroleptika 1. generace, mezi něž patří například chlorpromazin, haloperidol a trifluoperazin, primárně ovlivňují hladinu dopaminu a neuroleptika 2. generace, mezi něž patří klozapin, olanzapin a risperidon aj., ovlivňují hladinu jiných neurotransmiterů. Nedávné výzkumy ale ukazují, že na dopaminový systém působí neuroleptika obou generací.

Kombinované účinky antimanické, antidepresivní a stabilizující náladu mají neuroleptika 2. generace. Vykazují přitom méně nežádoucích účinků ve smyslu extrapyramidových symptomů, ztuhlosti a zpomalení pohybů než neuroleptika 1. generace.

Účinky omega-3 mastných kyselin

Omega-3 mastné kyseliny mají kromě pozitivních účinků na srdce, Crohnovu chorobu či revmatoidní artritidu také efekt stabilizátorů nálady. V současné době probíhají studie, které více objasní poznatek vedoucí k závěrům, zda omega-3 mastné kyseliny mají podobné náladu stabilizující účinky jako lithium a valproát.

Klinické zkoušky naznačují, že z účinků omega-3 mastných kyselin mohou mít prospěch někteří pacienti trpící bipolární poruchou. V současné době není známo optimální dávkování ani délka užívání. I při vyšších dávkách omega-3 mastných kyselin se však projevuje jen málo nežádoucích účinků. Tento typ léčby by mohl být obzvláště prospěšný pro těhotné a kojící ženy, neboť standardně užívaná terapie má mnoho vedlejších účinků. K úplnému objasnění účinků omega-3 mastných kyselin v léčbě bipolární poruchy je nadále zapotřebí řádného výzkumu.

(skl)

Zdroj: Rashmi Nemade, Ph.D. & Mark Dombeck, Ph.D.: Bipolar Disorder Treatment – Antipsychotic Medications and Omega-3 fatty acids. Publikováno online na resources.atcmhmr.com (stránky Austin Travis County Mental Health Mental Retardation Centre), poslední revize 14. 12. 2006, stav k 10. 6. 2009.


proLékaře.cz

Největší informační zdroj pro lékaře na českém internetu. Digitalizovaným obsah archívu časopisů ČLS JEP. Sdílení videí, kazuistik, diskuze, katalog kongresů a další.

Vstoupit na proLékaře.cz
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Alergie, astma, senná rýma