Nespavost | Stránky určené pouze pro odbornou veřejnost

 

Nespavost pro odborníky - novinky

Spánek a kouření

Spánek a kouření Jak mění kouření tabákových cigaret spánek? Kuřáci cigaret udávají po probuzení pocit únavy čtyřikrát častěji než nekuřáci. Ukázala to studie zveřejněná v únorovém čísle časopisu společnosti American College of Chest Physicians. Mimo jiné odhalila změny rozložení spánkových fází – kuřáci spali méně hlubokým spánkem.

Pravděpodobným viníkem je nikotin, jehož stimulační a sympatikotonní účinek zjevně narušuje přirozený průběh usínání a spánku. Autoři studie spekulují o úloze abstinenčních příznaků v mechanismu poruch spánku.

Dr. Punjabi a vědci z jeho týmu na Univerzitě Johna Hopkinse v americkém Baltimoru použili k analýze spánkových EEG spektrální analýzu, která jim umožnila časově efektivní hodnocení a navíc se ukázala jako přesnější v zachycení subtilních změn ve spánkové struktuře. Tato metoda odhalila skutečnost, že spánek kuřáků je nejvíce alterován bezprostředně po usnutí a postupně se jeho struktura blíží spánku přirozenému.

Sociologická studie navíc odhalila významnou korelaci mezi délkou spánku a kuřáckým chováním. Ve studii provedené v letech 2004–2006 v USA byli kuřáci významněji zastoupeni ve skupinách, které toho naspaly nejméně.

(shmt)

Zdroje:
  1. American College of Chest Physicians (2008, February 7). Smoking Linked To Slep
  2. Disturbances. ScienceDaily. Retrieved August 11, 2008, from www.sciencedaily.com
  3. www.cdc.gov
  4. "Sleep Duration as a Correlate of Smoking, Alcohol Use, Leisure-Time Physical Inactivity, and Obesity Among Adults": United States, 2004–2006 by Charlotte A. Schoenborn, M.P.H., and Patricia F. Adams, Division of Health Interview Statistics (data ze studie CDCNCHS, National Health Interview Survey, 2004–2006, USA)


proLékaře.cz

Největší informační zdroj pro lékaře na českém internetu. Digitalizovaným obsah archívu časopisů ČLS JEP. Sdílení videí, kazuistik, diskuze, katalog kongresů a další.

Vstoupit na proLékaře.cz
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Alergie, astma, senná rýma